Your browser does not support JavaScript!

Przepisy regulujące transport odpadów medycznych

Strona główna Aktualnosci Przepisy regulujące transport odpadów medycznych
Przepisy regulujące transport odpadów medycznych

Przepisy regulujące transport odpadów medycznych

 

Dokumentacja oraz wymogi wynikające z Ustawy o Przewozie Towarów Niebezpiecznych (tzw. Ustawy ADR) dot. transportu odpadów medycznych

Zgodnie z ustawą ADR osoba, przeprowadzająca transport odpadów medycznych zobowiązana jest do posiadania niezbędnych dokumentów związanych z przewożonym ładunkiem. W przypadku braku wymaganej dokumentacji ustawodawca przewiduje kary finansowe. Kary nakładane są zarówno dla przedsiębiorstwa, które organizuje przewóz odpadów medycznych, jak również dla kierowcy. Główne wymogi Ustawy ADR, o których należy pamiętać to:

  • nadanie specjalnego 4-cyfrowego numeru UN określającego właściwości odpadów i zagrożenia z nimi związane
  • wypełnienie dokumentów przewozowych oraz przygotowanie informacji na temat przewożonego ładunku: nazwa przewozowa, numery wzorów, grupy i liczba towarów

 

Przystosowanie pojazdów do transportu odpadów medycznych

Przepisy Ustawy ADR określają również wymogi dotyczące pojazdów, które wykorzystywane są do przewożenia odpadów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie pojazdy powinny być zadaszone. Dodatkowo sam ładunek powinien być przewożony w przystosowanych do tego specjalistycznych pojemnikach na odpady medyczne. Pojazd powinien również posiadać specjalne oznaczenie w postaci tabliczki. Tabliczka ta powinna być widoczna zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Wzór tabliczki został ściśle określony w obowiązujących przepisach. Różni się on w zależności od tego, jaka kategoria odpadów jest aktualnie przewożona. Pojazd musi również zostać wyposażony w odblaskowe, pomarańczowe tablice numeryczne w kształcie prostokąta.

 

Wymogi dotyczące kierowców i pracowników zajmujących się transportem oraz utylizacją odpadów medycznych

Odpowiednie przystosowanie oraz oznakowania samochodów przeznaczonych do przewozu odpadów medycznych to jednak nie wszystko. Niezwykle istotne jest również przeszkolenie pracowników, którzy bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo całego procesu. Poszczególne kategorie odpadów medycznych traktowane są w nie mniej rygorystyczny sposób niż określone materiały niebezpieczne. Personel powinien zatem mieć niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą na skuteczne oraz bezpieczne wykonywanie pracy. Dokumentem poświadczającym odbycie szkolenia w powyższym zakresie jest tzw. zaświadczenie ADR, które należy okresowo uzupełniać. Odpady nieuznawane przez ustawodawcę za niebezpieczne, dopuszcza się przewozić przez osoby, które nie dysponują odpowiednim zaświadczeniem.

 

Ekomed – lider utylizacji i transportu odpadów | Śląsk

Podmioty zajmujące się transportem odpadów medycznych zostały zobowiązane do zapewnienia odpowiednich środków bezpieczeństwa swoim pracownikom. To również właściwe oznakowanie pojazdów oraz zapewnienie specjalistycznych pojemników na odpady. Przepisy, w ramach których odbywa się transport oraz utylizacja odpadów, tworzone są z myślą o bezpieczeństwie zarówno pracowników, jak i osób postronnych. Także w nie mniejszym stopniu w trosce o nasze środowisko. Niewłaściwy proces transportu oraz utylizacji odpadów medycznych niesie bowiem ze sobą zagrożenie dla wszystkich tych wartości. Rozumiemy te zagrożenia oraz kierujemy się troską o bezpieczeństwo naszych kontrahentów. Dokładamy wszelkich starań, spełniając wszystkie wymagania, które stawiają przed nami najnowsze przepisy. Zapewniamy szybki, sprawny, ale co najważniejsze bezpieczny transport oraz utylizację odpadów medycznych w całym województwie śląskim.