Your browser does not support JavaScript!

Największe wyzwania w utylizacji odpadów niebezpiecznych – jak sobie z nimi radzić?

Strona główna Aktualnosci Największe wyzwania w utylizacji odpadów niebezpiecznych – jak sobie z nimi radzić?
utylizacja odpadów niebezpiecznych

Największe wyzwania w utylizacji odpadów niebezpiecznych – jak sobie z nimi radzić?

Odpady niebezpieczne potencjalnie stanowią szczególne zagrożenie dla stanu środowiska naturalnego czy zdrowia ludzi lub zwierząt. Z powyższych względów, ich każdorazowy transport, segregacja, odbiór i utylizacja muszą odbywać się z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa, zgodnych z aktualnymi regulacjami prawnymi oraz najlepszą praktyką. Wyjaśniamy, jakie wyzwania niesie ze sobą proces utylizacji odpadów niebezpiecznych, medycznych i przemysłowych oraz jak możemy sobie skutecznie z nimi poradzić.

Co to są odpady niebezpieczne i jak z nimi postępować?

Powszechnie za odpady niebezpieczne uznaje się wszystkie odpady, które po przedostaniu się do otoczenia mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, zdrowia ludzi lub zwierząt – prawnie natomiast, są to wszystkie rodzaje odpadów, które ustawodawca uznał za odpady o właściwościach niebezpiecznych, na mocy określonych aktów prawnych. Odpady niebezpieczne mogą posiadać pewne cechy szczególne, jak np. wybuchowość, łatwopalność, zakaźność lub inne – potencjalnie szkodliwe dla zdrowia ludzi lub otoczenia. Do odpadów niebezpiecznych należą m.in. poszczególne odpady przemysłowe, odpady chemiczne czy odpady medyczne. Sposób postępowania z odpadami niebezpiecznymi został ściśle uregulowany w powszechnie obowiązujących przepisach prawa. Do najważniejszych aktów prawnych określających zasady postępowania i właściwej utylizacji odpadów przemysłowych i medycznych należą:

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach;
  • Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów;
  • Umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzona w Genewie 30 września 1957 r.

Najczęstsze wyzwania w procesie utylizacji odpadów niebezpiecznych

Gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi w przedsiębiorstwie lub wyspecjalizowanej placówce medycznej wymaga m.in. przestrzegania określonych terminów, właściwej segregacji i bezpiecznego gromadzenia odpadów, wraz z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. Do najczęstszych kwestii problemowych związanych z utylizacją odpadów niebezpiecznych należą m.in.:

  • przedostawanie się niebezpiecznych substancji do środowiska — co do zasady, odpady niebezpieczne powinny być gromadzone w szczelnych, zamkniętych specjalistycznych pojemnikach na odpady, które pozwolą zminimalizować ryzyko ich bezpośredniego kontaktu z otoczeniem lub osobami zaangażowanymi w proces ich utylizacji. Z powyższych względów, placówki medyczne zobowiązane są zaopatrzyć się w wytrzymałe, nieprzezroczyste, jednorazowe worki z folii polietylenowej oraz posiadające sztywne ścianki, odporne na przecięcie i przekłucie pojemniki na odpady medyczne.
  • niewłaściwa segregacja odpadów — z poszczególnymi rodzajami odpadów niebezpiecznych wiążą się różne rodzaje potencjalnych zagrożeń, z uwagi na odmienne właściwości, które posiadają dane kategorie odpadów. W związku z powyższym, odpady o odmiennej charakterystyce powinny być co do zasady gromadzone osobno. Do właściwej segregacji odpadów niezbędna jest znajomość zasad klasyfikacji odpadów, w tym zwłaszcza kodów określonych odpadów, np. medycznych. Odpady zakaźne muszą być przechowywanie w pojemnikach na odpady medyczne w kolorze czerwonym, odpady niebezpieczne inne niż zakaźne — w żółtych, natomiast pozostałe rodzaje odpadów w pojemnikach na odpady w innych kolorach – np. koloru niebieskiego.
  • nieterminowy odbiór odpadów medycznych — odpady medyczne, co do zasady nie mogą podlegać wstępnemu gromadzeniu w miejscu ich wytwarzania przez długi okres, w związku z czym niezbędny staje się  ich regularny odbiór i bezzwłoczny transport celem utylizacji. Wysoce zakaźne odpady medyczne nie powinny być przechowywane dłużej niż 24 godziny, natomiast inne — dłużej niż 72 godziny (z pewnymi wyjątkami, przewidzianymi w określonych warunkach). Odbiór odpadów powinien być zatem zorganizowany w taki sposób, aby zachowane zostały przewidziane prawem terminy, co pozwala m.in. na uniknięcie wysokich kosztów energii elektrycznej, niezbędnej do utrzymania zadanej temperatury w chłodni.
  • niewłaściwy transport odpadów — co do zasady, odpady niebezpieczne nie mogą być przewożone zwykłymi samochodami. Zasady transportu odpadów tego rodzaju reguluje m.in. tzw. Umowa ADR. Transport odpadów niebezpiecznych musi być prowadzony przez wyspecjalizowanych przedsiębiorców, posiadających właściwe zezwolenia, prawidłową dokumentację, odpowiednio przystosowane i oznakowane samochody oraz doświadczony, przeszkolony i wykwalifikowany personel.
  • nieodpowiednie metody utylizacji odpadów niebezpiecznych — odpady niebezpieczne wymagają specjalnej ścieżki utylizacji, która minimalizuje ich negatywne oddziaływanie na środowisko. Z tego też powodu utylizacja odpadów o takiej charakterystyce powinna być prowadzona w nowoczesnych zakładach, przy zastosowaniu odpowiednio dobranych procesów utylizacji lub unieszkodliwienia.

Skutki niewłaściwego zarządzania odpadami niebezpiecznymi dla zdrowia i środowiska

Niewłaściwa utylizacja odpadów przemysłowych i medycznych może wiązać się z licznymi niebezpieczeństwami. Istotnym zagrożeniem pozostaje ryzyko skażenia wód i gleby przez toksyczne substancje znajdujące się w odpadach. Nieodpowiednie gospodarowanie odpadami medycznymi może ponadto stwarzać ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych lub rozwoju przewlekłych chorób, zwłaszcza wśród pracowników czy klientów placówek medycznych lub zwierząt. Jako kolejny negatywny skutek zaniedbań w gospodarowaniu odpadami możemy wskazać brak możliwości ich prawidłowej utylizacji, co w konsekwencji przyczynia się do ogólnego wzrostu zanieczyszczenia środowiska.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się utylizacją odpadów niebezpiecznych?

Aby sprostać wyzwaniom, jakie niesie wymóg prawidłowego gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwie lub placówce medycznej, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy takiej jak EKOMED-GO, oferującej kompleksowe usługi dotyczące gospodarowania odpadami. Dzięki współpracy z podmiotem wyspecjalizowanym w zakresie odbioru i transportu odpadów do miejsca ich utylizacji pozwalamy sobie na wygodny, bezpieczny i w pełni transparentny proces, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia niechcianych następstw. Pomożemy dopełnić Ci wszystkich niezbędnych formalności, dostarczymy profesjonalne i w pełni bezpieczne pojemniki na odpady i zaplanujemy za Ciebie logistykę całego procesu.

Zespół EKOMED-GO

 

Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy zajmującej się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Skontaktuj się z nami!

Jakie są główne wyzwania związane z gospodarowaniem odpadami niebezpiecznymi wytworzonymi w ramach działalności gospodarczej?

Do głównych wyzwań związanych z gospodarowaniem odpadami w firmie należą: właściwe przechowywanie i segregacja odpadów, terminowy odbiór odpadów niebezpiecznych, bezpieczny transport i odpowiednia utylizacji odpadów medycznych i przemysłowych, kontrola procesu gospodarowania odpadami pod względem jego zgodności z najnowszymi regulacjami prawnymi.

Jakie mogą być skutki nieprawidłowego gospodarowania odpadami?

Nieprawidłowe gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi może przede wszystkim prowadzić do niepożądanych następstw, takich jak np. skażenie środowiska, rozprzestrzenianie się chorób czy trudności w prawidłowej utylizacji odpadów.

Jakie korzyści zapewnia współpraca z profesjonalną firmą zajmującą się odpadami niebezpiecznymi?

Współpraca z firmą oferującą kompleksowe usługi z zakresu gospodarowania odpadami pozwala przede wszystkim oszczędzić czas który musielibyśmy przeznaczyć na organizację i kontrolę całego procesu oraz pozwala w istotny sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych następstw, które mogą wiązać się z odpowiedzialnością finansową lub karną. Wybór doświadczonego i zaufanego partnera okazuje się kluczowy, jeśli chcemy mieć pewność, że odbiór, transport i utylizacja odpadów zostaną przeprowadzone prawidłowo, terminowo oraz w bezpieczny i zgodny z prawem sposób.